TIPY NA VÝLET

VÝLET ZA UNIKÁTNÍMI MRAVENIŠTI U BOBRŮVKY

Desítky mravenišť nejrůznějších velikostí se ukrývají v okolí vesnic Bobrůvka a Radešín. Lokalita, která patří z hlediska hojnosti výskytu chráněného mravence pospolitého k nejunikátnějším v celé ČR, je přístupná veřejnosti a vede k ní výletní stezka. Oblast, ve které se na ploše o rozloze zhruba 25 ha nachází kolem 180 mravenišť, lze nalézt na severozápad od Bobrůvky. Nejvyšší nalezené mravenčí obydlí měří 1,6 metru a nejširší má zase 4,4 metru. V celé lokalitě žije odhadem na 60 milionů mravenců. Trasa má speciální místní značení (zelený obrázek v bílém čtvercovém poli), jež začíná již v samotné vesnici. Po ní se zájemci vydají po asfaltové silničce z obce směrem do kopců. Zpět se do Bobrůvky mohou vrátit buď stejnou cestou nebo si výlet protáhnout po značené trase přes Radešín a Bobrovou.

OBEC KNĚŽEVES

Obec Kněževes na Vysočině je doslova houbovým rájem 🍄🍄😉. Celá obec je poseta dřevěnými houbami všeho druhu. Auto zaparkujete v centru vesničky a podle ukazatelů se vydáte k Hřibovému háji, u kterého najdete i parádní hřiště. Tam se děti něco dozví nejen o houbách, ale i o zvířatech či stromech. Až se děti dostatečně vyřádí, můžete se vydat krátkou procházkou k vyhlídce Na Křibu. V nedaleké obci Obyčtov a Sazomín najdete dvě sochy z dílny Michala Olšiaka - v Obyčtově Želvu a v Sazomíně sochu Kavky.

 • 10 km od Balónového hotelu
 • směr Bohdalec - Rousměrov - Kněževes

SOCHA ŽELVY OD SOCHAŘE MICHALA OLŠIAKA

Socha želvy stojí od roku 2010 v parku v obci Obyčtov nedaleko kostela Navštívení Panny Marie, který má taktéž půdorys želvy. Autorem je rodák ze Žďáru nad Sázavou, sochař Michal Olšiak.

 • 10 km od Balónového hotelu
 • Směr Bohdalec - Ostrov nad Oslavou - Obyčtov (mezi Ostrovem nad Oslavou a Obyčtovem můžete po levé straně od hlavní silnice spatřit oboru s daňky)

SOCHA KAVKY OD SOCHAŘE MICHALA OLŠIAKA

Socha kavky byla odhalena v roce 2017 v rámci oslav 700 let od první písemné zmínky o obci. Kavka je obecním symbolem a nalezneme ji v centru obce. Autor sochy Michal Olšiak. V blízkosti stojí také dětské hřiště.

 • 11 km od Balónového hotelu
 • směr Bohdalec - Ostrov nad Oslavou - Sazomín

ZŘÍCENINA JIVINA

Hezkým tipem na strávení příjemného odpoledne zde na Vysočině je krátká procházka lesem na zříceninu Jivina v Dolní Rožínce. Jivina je zřícenina kaple, ze které se zachovala jedna kruhová zeď. Trasa je dlouhá 3,5 km. Auto můžete nechat na parkovišti u strašidelného zámku Draxmoor. Odtud se jde podél rybníku na Tišnov. Hned za rybníkem stačí přejít hlavní silnici a jen pár metrů od toho už najdete ukazatel na Jivinu.

V blízkosti naleznete také místní lom, ve kterém se lze v letních měsících koupat.

 • 12,5 km od Balónového hotelu
 • Směr Bobrová - Zvole - Dolní Rožínka

STRAŠIDELNÝ ZÁMEK DRAXMOOR 

V DOLNÍ ROŽÍNCE

Budova proměněná na stylový strašidelný zámek pochází z 16. století a původně sloužila jako pivovar. V budově pak postupem času vznikla unikátní tajemná expozice plná magie, kouzel a strašidel. Strašidelný zámek DraXmoor představuje strašidelně-fantastickou expozici kombinovanou atraktivními exponáty, originálními sklepními prostory, středověko-pohádkovým tržištěm a stylovou krčmou s kouzelnou obsluhou, čarodějnými lektvary a dětským koutkem. Najdete zde unikátní atrakce, 3D kino, tajuplnou věž se vstupem do podzemí, muzeum legend z Vysočiny a noční show.

 • 12 km od Balónového hotelu
 • Směr Bobrová - Zvole - Dolní Rožínka

LOM DOLNÍ ROŽÍNKA

Nedaleko Bystřice nad Perštejnem je obec Dolní Rožínka. Ve vsi se nachází bývalý vápencový lom, který je využíván ke koupání a rekreaci. Zaparkovat lze přímo u lomu, kde je parkoviště. Vodní plocha je rozdělena na dvě části, jedna je mělčí a druhá s hlubší vodou. Z jedné strany se lze přebrodit na malý ostrůvek. Kolem lomu jsou travnaté pláže i několik laviček, část skalisek s barevnou květenou i příroda. V areálu je také stánek s občerstvením.

 • 11 km od Balónového hotelu
 • Směr Bobrová - Zvole - Dolní Rožínka

ŠIKLŮV MLÝN

Šiklův mlýn na Vysočině je největší přírodní zábavní areál v České republice, který se nachází v údolí řeky Bobrůvky. O letní sezóně má areál Šiklův mlýn OTEVŘENO NONSTOP s programem od úterý do neděle až do konce prázdnin. V areálu na vás čeká celodenní program ve westernovém městečku, doprovodný program v indiánské vesničce, relax v aquaparku, zvířátka v zooparku, půjčovna kostýmů a spousta dalších zážitků na připravených atrakcích.

 • 11 km od Balónového hotelu
 • směr Bobrová - Mirošov - Blažkov

PŘÍRODNÍ KOUPALIŠTĚ 

V NOVÉM MĚSTĚ NA MORAVĚ

Přírodní koupaliště obklopené lesy se nachází cca 2 km severně od centra Nové Města a cca 1 km východně od hotelu SKI a lyžařského areálu. Hloubka koupaliště je 6,5 m. Nachází se zde také hezká travnatá pláž, dětské brouzdaliště a dětské hřiště.

 • 14,5 km od Balónového hotelu
 • směr Podolí - Radešínská Svratka - Nové Město na Moravě

HARUSŮV KOPEC - SKI SNOWPARK

 V  NOVÉM MĚSTĚ NA MORAVĚ

Na vrchol sjezdovky na Harusově kopci v nadmořské výšce 741 m je možné se dostat sedačkovou lanovkou. Pro děti je zde k dispozici malý vlek a lyžařská škola. Lyžaři zde mohou využít 550 metrů dlouhou sjezdovku s převýšením 110m. Pravidelné večerní lyžování, půjčovna vybavení, parkoviště přímo u sjezdovky. Dostatek sněhu zaručuje technické zasněžování svahu. Prostorné parkoviště a občerstvení je samozřejmostí. Běžkaři mohou využívat závodní trasy v areálu Vysočina aréna. Okolí Nového Města na Moravě je rájem pro běžecké lyžaře.

 • 14 km od Balónového hotelu
 • směr Podolí - Radešínská Svratka - Nové Město na Moravě

VYSOČINA ARÉNA

 V NOVÉM MĚSTĚ NA MORAVĚ

Novoměstské stezky pro horská kola Vysočina Aréna navazují na tradici MTB závodění v Novém Městě na Moravě. Pro příznivce jízdy v terénu je zde připraveno téměř 30 km stezek rozdělených do 5 stupňů obtížnosti. Černá stezka je nejobtížnější a je imitací tratí Světového poháru. Modrá, oranžová a červená stezka jsou o něco jednodušší a vhodné pro širokou veřejnost. Fialově značená stezka je určena pro ty nejmenší cyklisty, jeden kilometr dlouhá trasa. Zelená trať patří handicapovaným. Jedná se o jedinou trať, která má šířku dva metry a vedle cyklistů je určena i osobám na vozíkuVšechny trasy jsou navíc vzájemně propojeny a je možné je různě kombinovat.

Mapka singletracků: https://www.vysocina.bike/singletracky/okruhy/prehledova-mapa/

 • 17 km od Balónového hotelu
 • směr Podolí - Radešínská Svratka - Nové Město na Moravě

PASECKÁ SKÁLA

Pasecká skála je rulový útvar s nadmořskou výškou 819 m.n.m na vrcholu jednoho ze tří skalních bloků v Pohledeckoskalské vrchovině, významná geologická lokalita a přírodní památka o rozloze 3,66 ha v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

 • 18 km od Balónového hotelu
 • směr Podolí - Radešínská Svratka - Nové Město na Moravě - Rokytno - Pasecká skála

NEJVYŠŠÍ VRCHOL ŽĎÁRSKÝCH VRCHŮ DEVĚT SKAL

Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů 836 m n. m. s pásmem vrcholových skal, chráněný přírodní výtvor s omezenou horolezeckou činností. Jeho název je odvozen od devíti skalních útvarů roztroušených v okruhu 1 kilometru. Z návršního mohutného skalního bloku, na nějž lze snadno vystoupat, je pěkný výhled. Při dobré viditelnosti lze spatřit Králický Sněžník nebo Krkonoše. Je přírodní památkou vyhlášenou v roce 1976.

 • 26 km od Balónového hotelu
 • směr Podolí - Radešínská Svratka - Nové Město na Moravě - Rokytno - Kadov - Devět skal

FAJTŮV KOPEC 

VE VELKÉM MEZIŘÍČÍ

36 metrů vysoká železná rozhledna ve tvaru šroubovice DNA. Rozhledna je otevřena od roku 2015, návštěvníci se na ni dostanou pomocí automatické pokladny.

 • 20 km od Balónového hotelu
 • směr Bohdalec - Rousměrov - Bory - Vídeň - Velké Meziříčí

HRAD PERNŠTEJN

Za celou svou historii se žádnému vojsku nepodařilo jej dobýt. Tyčí se na skále nad městysem Nedvědice bezmála 8 století. Čtyři prohlídkové okruhy vás provedou historií hradu i jeho pověstmi. Říká se, že pohledy do hradních zrcadel prý berou krásu. Proto není radno se do nich dívat. Kdo ví, třeba narazíte i na Bílou paní. Zajímavostí jsou zde 4 různobarevná okna, která symbolizují roční období. Ty najdete na věži jménem Barborka.

 • 23 km od Balónového hotelu
 • směr Bobrová - Zvole - Dolní Rožínka - Rožná - hrad Pernštejn

ZŘÍCENINA HRADU ZUBŠTEJN

 Zřícenina hradu se nachází na vrcholu protáhlého kopce asi 10 kilometrů severně od hradu Pernštejna a tvoří dominantu krajiny v okolí Pivonic. Ze zříceniny je vidět Sýkoř (nejvyšší hora Hornosvratecké vrchoviny), Pohledecká skála s okolím Studnic a jižně se dá dohlédnout až téměř k Brnu.

 • 22 km od Balónového hotelu
 • směr Bobrová - Zvole - Horní Rožínka - Rodkov - Bystřice nad Pernštejnem - Pivonice

VYHLÍDKA HRABĚCÍ STOLEK

Vyhlídka se nachází na skále nad meandrem řeky Svratky a je tady jeden z nejkrásnějších pohledů do údolí. Do roku 1930 zde stála dřevěná rozhledna, kterou zde nechal postavit hrabě František Coudenhove-Honrisch na Kunštátě. Ještě před několika lety byly znát pozůstatky jakési zídky, která mohla tvořit její základy, ale dnes již z terénu nijak nevystupuje. Pravděpodobně také proto se vyhlídce dnes říká Hraběcí stolek. Je odsud krásný výhled na zákruty řeky. Dojít sem lze po neznačených polních a lesních cestách.

 • 26 km od Balónového hotelu
 • směr Bobrová - Zvole - Bystřice nad Pernštejnem - Vír - vyhlídka Hraběcí stolek

VIA FERRATA - Ledová stěna, Horní vyhlídka, Jezerní stěna

V roce 2015 díky podpoře města Bystřice nad Pernštejnem a obce Vír vznikly ve Víru dvě via Ferraty - Via Ferrata Ledová stěna a Via Ferrata Jezerní stěna. O pět let později přibyla třetí - Via Ferrata Horní vyhlídka. Ve Víru si tak můžete vyzkoušet další formu horolezectví přinášející spíše než lezecký zážitek "zážitkové lezení" pro celou rodinu. Vírské ferraty jsou spojeny do jednoho značeného turistického okruhu, který pohodovým tempem zvládnete za hodinu a půl. Pohyb na zajištěných cestách ve Víru je na vlastní nebezpečí a jen s patřičnou výbavou - minimálně ferratový set a přilba (vybavení si můžete zapůjčit v půjčovně přímo pod skálou).

 • 24 km od Balónového hotelu
 • směr Bobrová - Zvole - Bystřice nad Pernštejnem

VÍRSKÁ PŘEHRADA

Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu. Hráz je vysoká 78 metrů. Pitnou vodou je díky Vírské přehradě zásobováno Novoměstsko, Bystřicko a část Žďárska, v poslední době i Brno. Po levém břehu byla vybudována asfaltová cesta, která slouží jako cyklistická stezka do Dalečína.

 • 30 km od Balónového hotelu
 • směr Bobrová - Zvole - Bystřice nad Pernštejnem

EVROPSKÝ STROM ROKU 2020

Chudobínská borovice z České republiky

Evropským stromem roku je poprvé v desetileté historii ankety strom z České republiky! Stala se jím 350 let stará borovice, které se přezdívá Strážkyně zatopeného údolí. Českou borovici z Vysočiny podpořilo 47 226 hlasujících. Prastará borovice je jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně Vírské přehrady. Nezdolný jehličnan, který tvarem nápadně připomíná bonsaj, ční nad hladinou přehrady, která svádí vodu z údolí řeky Svratky. Ke stromu není kvůli přísnému vodohospodářskému řádu, který chrání pitnou vodu, přístup. Neobvyklý solitér lze ale obdivovat či fotografovat z protějšího pravého břehu. V suchých létech pod skalou vzniká malá zátočina, naopak když je vody hodně, stojí borovice na maličkém ostrůvku uprostřed hladiny. Strom je navzdory drsným klimatickým podmínkám ve výborné zdravotní kondici.

 • 30 km od Balónového hotelu
 • směr Bobrová - Zvole - Bystřice nad Pernštejnem

ROZHLEDNA HORNÍ LES U ROVEČNÉHO

Rozhledna na kopci Horní les (774 m n.m.) je vysoká 59 metrů, její pata je 9 metrů pod její úrovní. Vystoupáte po kruhovém schodišti na ochoz a ocitnete se 38 metrů nad zemí a ve výšce 803 metrů nad mořem. V nejbližším okolí je možné z rozhledny vidět zříceninu hradu Zubštejna, část Bystřice nad Pernštejnem a hladinu přehrady Vír.

 • 34 km od Balónového hotelu
 • směr Bobrová - Zvole - Bystřice nad Pernštejnem